Щодо сфери сільського господарства та промислового опалення найбільшого поширення набули такі види палива:
природний газ
скраплений нафтою газ
дизельне паливо
тверде паливо
Природний газ (як і його аналог зріджений нафтовий газ) і дизельне паливо види палива, що давно зарекомендували себе з гарного погляду. Мають високі енергетичні показники, в 2-4 рази більше, ніж у деревного твердого палива. Пальникові пристрої мають прості та безпечні конструктивні рішення, системи автоматичного регулювання та діагностики. Часто пальники мають ККД понад 95% в умовах правильного регулювання та своєчасного обслуговування, інакше перевитрата палива його знижуватиме. Зріджений нафтовий газ на відміну від природного газу вимагає попередньої підготовки на випаровування для спалювання в газовому пальнику.
Тверде паливо - переважно деревовмісне, або ж засноване на відходах сільського господарства - лушпинні соняшнику, відходах кукурудзи, соломи. Застосування дров, як виду твердого палива, допустимо в невеликих масштабах і пов'язане із заготівлею-сушкою дров та наявністю постійного обслуговуючого персоналу печі. Для спалювання твердого палива використовують котли чи пальники.
При конструюванні котлів інженери ставлять завдання отримати максимальний ККД, щоб не втрачати запасну енергію в паливі. Але, на відміну від газового або дизельного пальника, ККД твердопаливного котла залежить від інженерних рішень і глибини теплотехнічних навичок і знань. На жаль, на даний момент ККД твердопаливних котлів лежить у межах від 65-85%. Прості конструкції, похідні від звичайної печі, безумовно не можуть розвивати високий ККД спалювання палива, вони підходять для брудної утилізації відходів (що не дуже добре для навколишнього простору), т.к. при спалюванні більшість хімічних сполук викидається в атмосферу як дим. Досить лише згадати про чадний газ (монооксид вуглецю), який, до речі, є теж паливом.
Для отримання великих значень ККД необхідно конструювати котел або пальник, виходячи з необхідних умов повного спалювання палива. При різних температурах усередині котла по-різному протікає безліч хімічних реакцій, у тому числі й окислення. Тому, виробники твердопаливних котлів дійшли розуміння необхідності утримання температурних режимів та подачі кисню в топкову частину котла. Це призвело до ефективніших конструкцій котлів з використанням піролізних газів. Їх ККД помітно вище 80%. Термін пальник стосовно твердого палива вказує на схожість експлуатаційних властивостей з пальниками на газі або дизельному паливі. Це – безперервна подача палива в автоматичному режимі, характеристики безпеки та конструктивної надійності.